05/06/2019 Alpin Spor Kayıp Dünya/Dedegöl – İsmail Ağdaş, Ahmet Server Çetinel

Tarih: 05/06/2019

Ekip: İsmail Ağdaş, Ahmet Server Çetinel

Faaliyet Sorumlusu: İsmail Ağdaş

Yer/Bölge: Dedegöl

Rota: Kayıp Dünya

Kamp Yeri: Kuzukulağı Yaylası

Kullanılan Ekipmanlar:  Kask, bivak, ilk yardım çantası, çadır, 11 friend, takoz set, yarım ip

Tırmanış Raporu:

Bu sene kaya 3 eğitimi dedegölde yapılacağı için ahmetle (server) erkenden gidip bir iki Alpin spor deneyelim dedik. Hep söylenen ama gidilmeyen, çok ip boylu, boltlu, sağlam kayalı rotaları bu sefer görecektik. Ozanın arkadaşı Gökay (bıyık) ve ozan (onur) da dedegöle gideceklerdi. Sabah erken saatte ıspartada olmamıza rağmen ozanın gecikeceğini öğrenince Isparta turu yapalım dedik. Yürüye yürüye ıspartayı gezdik bitirdik ama ozan gelemedi bayram yoğunluğu falan derken bizim yaylaya çıkmamız akşam yediyi buldu.

Akşamdan malzemeleri hazırlayıp sabah 7 gibi çadırdan çıktık. 35-40 dakikalık bir yaklaşımın ardından masifin altına gelmiştik. Birkaç bakınmadan sonra rota hattını tespit ettik. Girişlerde baba var ama rotalar birbirine yakın olduğundan emin olmadan girmek istemedik.

kayıp dünya (solda) ve tanrının parmağı (sağda) rota çizimleri
Rota girişi ve kabaca rota hattı

1. İp boyu: Hazırlandıktan sonra 08.30 da Ahmet ilk ip boyuna başladı. Su olukları rahat tırmanış veriyor bir iki hamlesi var. VI, 7 bolt.

2.ip boyu: yine ahmet devam ediyor ilk ip boyundan daha pozitif ve daha kolay. V+/VI-, 7 bolt.

3.ip boyu: bu ip boyunda da ahmet devam ediyor, yine aynı stil devam eden rota bu ip boylarında sağa meyilli olarak kilit ip boyuna ulaşıyor. V+/VI-, 6 bolt

4.ip boyu: hafif pozitif ve slab başlayan ip boyunda boltları takip ederken kilit kendini belli ediyor. Çok zaman oldu ama hatırladığım kadarıyla, 2 defa ufak setlerin üzerine el ayak çekip kalkılıyor arada bir yerlere hafifçe topuk falan taktım, muhteşem zevkli bir tırmanış. Sonra, delikli dik etaba girmeden bir friend atıp yükseliyorum. 2. Büyük deliğe (büyükçe ama iki el ancak giriyor) gelince tekrar malzeme atmak istedim ama aradığım boy friendi bulamayınca yorulmaya başladım ve burada denemek için getirdiğim hook kancasını takıp oturayım dedim ama ağırlığımı verince attı ve zorlukla tutunup tekrar pozisyon aldım. Bu defa iyice tükenmeden güzel bi takoz atıp ona oturdum. Dinlenirken devam eden hamleyi görüp keşke devam etseymişim dedim nitekim oldukça rahat geçtim devamını. Bolt araları fena değil ama yine de malzeme attırıyor. VII-/VII, 8 bolt 1 friend 1 takoz.

Kilit ip boyunda ben

5.ip boyu: tekrar oluklu yapı kilit ip boyundan sonra akıcı ve zevkli tırmanış. VI, 7 bolt.

6.ip boyu: kilitten sonra rota daha dik ve hafif sola gidiyor. Boltları izlerken büyükçe bir balkon görüp tırsıyorum ama yaklaşınca iyi tutamaklar veriyor, balkonun üzerindeki bolta ekspres attıktan sonra uzanıp rahat ceplerden ayak yükseltiyorum sonrası istasyona kadar rahat. V+/VI-, 6 bolt.

6.ip boyu Balkon etabı

7.ip boyu: Bu ip boyunu Ahmet devam ediyor. kolay, merdivenli bir yapısı olmasına rağmen net bir tutuş vermiyor üstelik ilk bolt oldukça yukarıda. Biraz tırsıttırıyor derken sırta çıkınca rota bitiyor. V+, 5 bolt.

iniş için sırttan sağa devam edip görülen karlı kulvara iniş yapılıyor, 3 derece falan. İp ve malzemeleri topladığımız için yapmadık ama ip inişi için halka sikke var. Kulvarda devam edip yine dik bir etaptan inip orman patikasına bağlanıyoruz. Bu dik etapta da iniş için perlonlu kum saati varmış ama biraz yukarıda kaldığı için göremedik.

*Deneyimli ekipler için ekpres ve istasyon malzemeleri haricinde ara emniyet malzemesine gerek yok. Gerçi kilitte malzeme atmak daha yorucu oldu. Tırmanış görece kolay ve zevkli.

*Rotada yer yer ara emniyet olarak kum saati ve babalar da var.

*istasyonların hepsinde 2 bolt var ve ufak tefek setlere yapılmış, bazılarında 2 kişi zor duruyor çoğunlukla askı. Perlon ve 2 karabina yeterli.

*rota sırtta tanrının parmağı ile birleşiyor ama hem zor (VII+) hem de planımızda olmadığı için hiç yeltenmedik

3.ip boyu sonunda istasyonda biz
İlk ip boyunda Ahmet
son ip boyunun başında Ahmet
Genel topo