09/09/2007 Yeni Geleneksel Rota/Bilecik – Önder Bingöl, Ozan Onur

Tarih: 09/09/2007

Ekip: Önder Bingöl, Ozan Onur

Yer/Bölge: Bilecik / Mekece Köyü

Rota:

Kullanılan Ekipmanlar:

Hava Durumu: –

Süre: 7 saat

Rapor

9 eylül tarihinde Ozan Onur ve ben Bilecik İstanbul yolu üzerindeki bir kaya kulesinde kabaca güney – güneybatıya bakan 6 ip boyluk yeni bir geleneksel rota açtık. Rotaya ulaşım arabayla oldukça rahat, Mekece köyünün ilerisindeki elektrik santralinin yan yoluna girilip rotanın altına ulaşılabiliniyor. Rota genelde sağlam bir yapıya sahip ama travers etaplarında çürüklük ve emniyetsizlik sorun yaratabilir.

1. ip: Sık ağaçların olduğu çukurluktan rotaya giriş. İlk setten sonra yukarıdaki büyük ağaçlı seti hedefleyerek tırmanın. Sağlam ve ara emniyetli bir ip boyu. Büyük ve manzaralı sette istasyon alın. (IV+, -V) istasyon: 1 sikke, 1 friend, 1 ağaç.

2. ip: Setten yukarıya devam ederek kurumuş bir ağacın kapattığı etabı aşın. Hemen üstteki kovukta istasyon alınabilir. (IV, IV+) istasyon: 1 takoz, 1 friend, 1 sikke

3. ip: Kovuğun sağındaki geniş ve boşluklu sette travers atarak bir kayanın tıkadığı bacaya ulaşın ve bacayı tırmanın. Her ne kadar temizlemeye çalışsak da travers etabı aşırı çürük ve büyük
taşların düşme tehlikesi var. Bacayı tırmandıktan sonra ince setteki ağaçtan istasyon alın. (III+, IV)

4. ip: Kilit ip boyu. Setin sağındaki boşluklu ve emniyetsiz slablardan travers atarak bir balık sırtı kayayı aşın. Ulaştığınız çürük ve ağaçlı bacayı tırmanın. Baca geçildikten sonra etap görece kolaylaşıyor. Üstteki ince bir sette bulunan ağaçlardan istasyon alınabilir. (III+, V)

5. ip: Ağaçlı setin hemen sağındaki geniş ve sağlam setlerdan, geniş içi toprak ve ağaç dolu kulvara ulaşın. İp sürtünmesini engellemek için büyük ağaçtan istasyon alın.

6. ip: Kulvarı tırmanarak bir dinazor yuvasını andıran mağaranın ağzına ulaşın. Mağaranın sol tarafındaki kaya etaplarını tırmanarak rotayı kapatan ağaçları aşın ve ulaştığınız geniş ve düz kovukta ağaçların yardımıyla istasyon alın. Sağlam ama emniyetsiz etap. (III, IV+)

Buradan sonra kovuğun solundaki kırıklı yüzeylerden tırmanılarak rahat bir alana varılıyor. Burada uzunca bir mola verdikten sonra batı yüzünün sol tarafını izleyerek slablar ve çatlaklar üzerinden serbest tırmanışlarla zirveye ulaştık (III, -IV).

İniş: Yoldan rahatca görülen kütlenin sol tarafında kalan bele ulaşmak için zirveden arkaya ve sol tarafa doğru alçalın.Bele ulaştıktan sonra yol tarafına dönün. Sık ağaçlıklardan, çarşaktan ineren ara sıra beliren patikaları takip ederek yola ulaşın.

Toplam süre: 7 saat