25/10/2023 Küçükdemirkazık Yelkenkaya(KDK Klasik), Kaletepe November Pain/Aladağlar – Çağatay Gödek

Fotoğraf 1. Oba Yerine Yükseliş, Çağal-Beşparmak-Kocasarp
Fotoğraf 1. Oba Yerine Yükseliş, Çağal-Beşparmak-Kocasarp

Tarih:  25-28 Ekim 2023

Ekip: Çağatay Gödek

Yer/Bölge: Aladağlar – Cımbar Vadisi / Karayalak / Emli Vadisi

Rota: 

26 Ekim 2023 / Küçük Demirkazık Yelkenkaya (III+)
27 Ekim 2023 / Kaletepe November Pain (III, IV)

Kulüpten Alınan Ekipmanlar: Çekiç, açık perlon ve birkaç perlonbant, bivak

Kullanılan Ekipmanlar: Kamp Malzemesi

Hava durumu: Açık rüzgarlı / Oba yerinde gece -2 derece gündüz 15 derece , Emli Vadisinde gece 10 gündüz 20 derece civarında

Rapor:

Fotoğraf 1. Oba Yerine Yükseliş, Çağal-Beşparmak-Kocasarp
Fotoğraf 1. Oba Yerine Yükseliş, Çağal-Beşparmak-Kocasarp

25 Ekim Çarşamba

Selamlar, 24 Ekim Salı günü Uğur (Kıroğlu) ile birlikte Ulvilerde kalıp dinlendikten sonra öğlen 11 gibi Uğur ile ayrılıp Ulvinin aracı ile Cımbar Kanyonu girişine ulaşıyorum. 11.30 civarında kanyondan yürüyüşe başlayıp 1. kol üzerinden saat 13.30 civarında Tekepınarına varıyorum. Biraz soluklanma ve bir şeyler atıştırdıktan sonra yavaş yavaş oba yerine doğru yükseliyor ve 15.15 gibi oba yerine varıyorum. Zübeyr abinin barakasının bir bölümünün brandası sökülmediği için orada bivak yerimi hazırlıyorum. Oba yerinin gözesinde hala su var lakin içilir mi diye tereddüt etmiştim ve tekepınarından kalacağım süreyi atlatacak şekilde suyumu yanıma almıştım. Bölgede neredeyse 40-50 tane 5 litrelik şişenin içi su ile doluydu. Bolca suyum olduğundan ötürü suyu bol bol kullanarak çay ve kahve içtim. Ardından havanın kararmasına doğru 18.30 gibi bivağa girip dinlenmeye çekildim.

26 Ekim Perşembe

Saat 06.45’te uyanıp hazırlandıktan sonra ufak bir çanta ile Yelkenkaya’ya doğru yürümeye başlıyorum ve BDK Kuzey çanağının oradan yürüyüp bacanın dibine ulaşıyorum ve rotanın kilidini geçtikten sonra III-‘lik etapta gereksiz bir şekilde çakılan bırakılan sikkeler ve birkaç açık perlonları sökerek zirve yapıyorum ve dikkatli bir şekilde rotayı backclimbing yaptıktan sonra 10.30’da Obay erine inip toparlandıktan sonra Tekepınarına oradan da Karayalak kamp alanına geçiyorum. Yarın için planım Emler Batı sırtı. Bol ve uzun olan vakitte dinlenip kuşburnu ve karamuk yiyip saat 19.30 gibi bölgede bulunan yemek çadırının içinde uykuya çekiliyorum.

Fotoğraf 2. KDK dolaylarından
Fotoğraf 2. KDK dolaylarından
Fotoğraf 3. KDK Yelkenkaya Baca
Fotoğraf 3. KDK Yelkenkaya Baca
Fotoğraf 4. Büyük Demirkazık ve Solda İtourumu

27 Ekim Cuma

Sabah uyanıyorum fakat Emler Batı sırtına girmek istemiyor ve uykuyu uzatarak saat 08.30’da hareket ederek Sakartaş üzerinden Sarımemetlere geçiyorum. Biraz oturup dinlendikten sonra Kaletepe’nin popüler rotalarından olan November Pain’e doğru yükselişe geçiyorum ve 13 gibi rotaya giriyorum. III, IV-‘lik birkaç pasaj geçerek 100 metre civarında olan rotayı tamamlayarak Kaletepe üstüne çıkıyor ve Mangırcı, Ortaburun duvarlarını fotoğraflarını çekip kamp alanına yöneliyorum. Patika üzerinde 40 kişilik BÜDAK kafilesi ile karşılaşıp sohbet ediyor ve kampa iniyorum. Sonrasında dinlenme, sağda solda insanlarla muhabbet. Akşam yatıyor ve 28 Ekim sabahı da kalkıp bölgede kuşburnu ve karamuk topladıktan sonra Çukurbağa inip Ulvilere geçiyorum. Ulvi, Nazmiye teyze ile yemek yedikten sonra 15.30 minibüsü ile Niğdeye ardından da otobüsle İstanbul tarafına doğru yolculuğa başlayıp faaliyeti sonlandırıyorum.

Fotoğraf 5. Kaletepe November Pain Topo
Fotoğraf 5. Kaletepe November Pain Topo

Değerlendirmeler ve Notlar:

  • Cımbar tarafında Doğu ve Kuzey yüzleri çok kar almış. O yüzlerde yapılacak çıkışlar için kazma krampon şart.
  • Tekepınarında su bol, Oba yerinde göze sağlam lakin suyu kaynatmak gerekir.
  • November Pain rotası ilk geleneksel tırmanış rotası girecekler için tavsiye edebileceğim bir rota. Hem tırmanışı basit ve çok ip boylu. Açanlara selam.

Çağatay