15/06/2014 Küçük Cebel Güneydoğu Kulvarı/Aladağlar – Yücehan Kutlu, Aykut Kabaoğlu

Tarih: 15/06/2014

Ekip: Yücehan Kutlu, Aykut Kabaoğlu

Faaliyet Sorumlusu:

Yer/Bölge: Aladağlar

Rota: Küçük Cebel Güneydoğu Kulvarı

Kullanılan Ekipman: 3 friendlik bir set, 1 set takoz, 5 adet sikke, 4 ekspress, prusik, kilitli, hms, reverso, 50m lik yarım ip, krampon, kişi başı 1 teknik 1 yarı teknik kazma.

Hava Durumu: Faaliyet boyunca açık güneşliydi, ama tam faaliyet bitmişken uzaklarda (Umutların tepesinde) bulutlar gözüktü.

Süre: —

Faaliyet Planı: 14.06 günü Güzeller kuzey buzul çanağında bivak,

15.06 da zirve ve eve dönüş

Tırmanış Raporu:

Bir hayli değişen planlar sonunda Alperin arabayla 14ünde 5 kişi olarak Aladağlara yol almamızla sonuçlandı. 14ünde gidip 15inde gelecektik. 2 ekip olarak ayrıldık. Alper, Ali ve Umut Kaldı kuzey buzuluna gideceklerdi. Biz ise Aykut’la neredeyse yoldayken Süper kulvar yerine Küçük Cebel yapmaya karar verdik. 14ü öğlen saat 12de Sarımehmetlerin biraz ilerisinde araçtan inip, yola koyulduk. Güvercinlik tarafında Umutlardan ayrıldık. Bir iki defa 10 dk sonra geleceğimizi sanıp, rahat rahat durup, sonrasında 2 saat kadar yürüyerek, Güzeller Kuzey Buzul çanağına vardık. Burada bivak attığımızda saat 8e geliyordu. Çok fazla oyalanmadan, yeme içme faslından sonra saatimizi 02.00ye kurarak uyuduk ve tabi yine saatten önce uyanıp, saatle kalktık. 03.34te yola koyulduk. Bivak attığımız yerden rotanın iniş kısmı gözüküyor ama rota biraz içeride batıda kaldığı için gözükmüyordu ancak altına gittiğimizde kulvar kabak gibi önümüze çıktı. İlk kısmı hızlıca geçtik. Kulvarın ikiye bölündüğü yerde sağdan devam ettik, ancak burada kar erimiş, kulvar son bulmuştu. Karşımıza negatif kaygan slab bir kaya duvarı çıktı. Yan taraftaki kayalar daha gidilesi gözüktü, çok da güvenmeden mecburen attığımız 2 sikkeden istasyon kurduk. Kaya pek fazla emniyet imkânı vermiyordu 3-4 metre sonra yaklaşık 10mlik tahminimce IV derecelik bu pasajın bitimi ve kilit noktasına yakın yerde sağlam bir takoz ve friend attım. Onlardan aldığım gazla kulvarın içinde sıkışmış gibi duran kayanın üstüne çıkıp, oradaki kum saatini kullanarak istasyon kurdum ve Aykut’u yanıma aldım. Bulunduğumuz yerin hemen ilerisinde de karın erimesinden kaynaklı çok kısa bir miks etap oluşmuştu, ip açmadan orasını geçtik. Sonrasında biraz daha kulvar ve karlı çarşaklı zirve yürüyüşü. Fotoğraf faslından sonra klasik rotadan bivağımıza 10 civarı vardık. Suyumuz bitmişti ilerideki akan kar sularından doldururuz diye düşündük ancak ilerideki kaynak kurumuştu, muhtemelen gelirken geçtiğimiz vakitlerde yani daha geç saatte oradan su akıyordu. Susuz ilerledik, üstüne birde yanlış yöne sapıp yolu uzattık. Ben biraz sinir oldum bu duruma ve küfrede küfrede bir gazla hızlıca mola vermeden yürümeye başladım. Kocadöleğe yakın bir yerde su bulduk içip aynı hızla yola devam ettik 14.40te arabaya varmıştık. 18.00e kadar Umutları bekleyip ormanda boş boş oturduktan sonra, önce yemeğe sonra İstanbul’a doğru durmadan devam ettik.

__._,_.___