24/07/2023 Boruklu Kuzeybatı Yüzü 1955 Rotası Ve Birocak Tepe-Eğri Tepe Batı Yüzünde Yeni Bir Rota/Aladağlar – Çağatay Gödek

Fotoğraf 4: Boruklu Boğazından Kuzeye Bakış
Fotoğraf 4: Boruklu Boğazından Kuzeye Bakış

Selamlar, Temmuz, Ağustos 2023’te Aladağlarda bir süre bulunma fırsatı yakaladım. Bu süre içerisinde bazen tek, bazen de farklı insanlarla tırmanma fırsatım oldu. Çok önceden planladığım Boruklu 1955 rotasında ve Birocak Tepe-Eğri Tepe arasında kalan, batı yüzünde bulunan baca-kulvar hattında çıkışlar yaptım. Bunları da anlatmaya çalıştım. Tırmanışların dereceleri düşük olsada dağda bulunmak ve keşfetmek benim için değerli.

Boruklu Kuzeybatı Yüzü 1955 Rotası, Hazırlık Süreci

Haftalar, aylar geçer ama gönülde bulunan hasret geçmez. Birinin hasretinden kurtulursun lakin dağın hasretinden kurtulması o kadar kolay değil. Biz kentliler için hasreti gidermek kimisi için senede bir iki diğer kimisi için üç beş günden ibaret.

Yaz mevsiminin gelmesini bekliyor ve sınavlar biter bitmez kendimi Aladağlara atmak istiyordum. Bu fırsatıTemmuz ayının ortalarında yakaladım ve bir kardeş, bir dost kadar sevdiğim topraklara ulaştım. Planım henüztırmanmadığım rotaları denemek ve görmediğim vadilere bir şekilde uğramaktı. Bunlardan bir tanesi iseBoruklu’da bulunan ve ilk çıkışı 1955 yılında gerçekleştirilmiş olan Kuzeybatı yüzü rotasıydı. Rota ile ilgilibulabildiğim tek kayıt ilk çıkışa aitti ve o da kaynak kitaplarda bulunmaktaydı. Ücra bir köşede olan BorukluBoğazını görmek ve 68 sene sonra belkide rotayı tekrar çıkmaya çalışan kişi olma duygusu rotayı denememotivasyonumu artırdı. Rotaya girmeye karar verdikten sonra öncesinde antrenman olsun diye 1955 rotasınınzorluk derecesine yakın olan Küçük Demirkazık Doğu Bacası rotasının çıkışını 22 Temmuzda yapıp, 23 Temmuzgünü ise Karayalak vadisinden Yedigöller’e geçiş yaptım. İtüdak üyelerinden Ata, Barış ve Devrim ile birlikteYedigöller’de bir gece geçirdikten sonra 24 Temmuz sabahı saat 07.00’da yola çıkarak hep birlikte Uğur UluocakTepe yaptık. Ardından ben bizimkilerin yanından ayrılıp Karagöl vadisine doğru inişe geçmeye başladım. Bir süresonra Karagöl’ün alt taraflarında bulunan ve bana Çömçe gölü anımsatan yerde biraz dinlenmeye koyuldum.Boruklu dibinde su bulamama ihtimalim yüksek olduğu için yanımda su doldurabileceğim tüm şişelere sudoldurup yola devam ettim ve saat 14.30 civarı Boruklu’nun neredeyse altlarına vardım.

Fotoğraf 1: Karagöl’den Boruklu Boğazına Yaklaşım, En sağda Boruklu
Fotoğraf 1: Karagöl’den Boruklu Boğazına Yaklaşım, En sağda Boruklu
Fotoğraf 2: Boruklu Boğazına Giriş
Fotoğraf 2: Boruklu Boğazına Giriş

Yaklaşımda Boruklu artık kadrajıma girdiğinde bakışmalarımız da sıklaşmaya başlamıştı. O kişiye gizlicebakmaya çalışırsın da o da seni gördüğünde gözlerini kaçırırsın ya ona benzer bir etkileşime girmiştik. Onayaklaştıkça istemsizce nabzım artıyor, kafamdaki soru işaretleri çoğalıyordu. Bu dağ uzaktan daha güzelgörünüyordu, şimdi biraz korkutucu sanki. Sanırım tek olmak, endişelerimi ve heyecanımı biraz daha artırıyor,hele ki ben ve iki dağ kargasından başka canlılık belirtisi olmayan bu yerde.

Dağda tek olmak, çoğu kişiye göre korkunç ve tehlikeli. Acil bir durumda sana yardım edebilecek, yardımisteyebilecek kimsenin olmaması insanlara doğal olarak ürkütücü geliyor. Olayı tehlikeli kılan şey aslındatırmanıcının kendi sınırları üzerinde işlere kalkışması. Solo değil de partnerli tırmanışta da aynı şey geçerli.Kendi fiziksel yeterliliğimiz ve mental durumumuza göre hareket etmiyor, bunun bilincine varamıyorsak 10 kişiolsak ne fayda. Yoksa sınırımı aştım mı bu işe bulaşarak? İşte çokça düşünmeye başladığım bu noktada solotırmanışın mental zorluğu ile karşılaşıyor ve sorulara cevap aramaya başlıyorum;

+Rota 1955’te çıkılmış ve III,III+ diyor. Derecesinde daha sert olabilir, yanında 3 sikke, açık perlon ve 30m ip var. Ya dönmen gerekirse ve iniş için malzemen yetmezse?
-III+ çıkamayacaksan zaten gelmezdin, malzemenin yetmeyeceği yerde dönersin, aşırı risk almak yok.
+Koca çanta ile bacada hareketin kısıtlanacak, çantayı burada bırakıp rotayı tamamlarsan nasıl geri dönüp alacaksın?
-2 saat erken girerim rotaya, öncesinde geçide çıkıp bırakırım çantayı da. Aşağıya inmemiş olurum.

Buna benzer sorulara cevaplar arayıp bulmaya çalışırken gözüme kestirdiğim bivak noktası olabilecek bölgeyitoparlayıp eşyaları da ayarladıktan sonra biraz dinlenmeye başladım. Boruklu kar-buz kulvarından akan su sesibivak bölgeme kadar geliyor. Çanta da 1.5 litre su ve önümde bir gece, sonraki gün rota çıkışı ve Kokorot’tanSıyırma’ya geçiş. Bu Boruklu biraz benimle alay ediyor gibi. Saat 15.30 gibi rotayı iyice kesmeye başlamış venereden gideceğime karar vermeye çalışıyordum. Baktığımda 3 adet baca sistemi görüyorum ve topo soldakibacayı takip etmem gerektiğini söylüyor. Uzaktan biraz negatif duruyor sanki, böyle III derece olmaz canım deyipvakit olduğu için hem rota dibine gitmeye hem de Boruklu-Kokorot geçidine bakmaya karar veriyorum. Bivaknoktasından ayrılıp çarşaktan sağa doğru yükseliyorum ve 5 dakika sonra kayanın üzerinden akan suyarastlayınca işte buna şans derler deyip bol bol su içiyorum. Ardından rota dibine gidince 3 adet baca sistemigörüyorum ve sağ taraftaki bacanın yukarıda ki geniş sete bağlanabileceğini düşünüyorum. Ardından geçideçıkıp çantayı bırakacağım yere de karar verdikten sonra bivak bölgeme inip yeme-içme faslına geçiyorum. 4yanım dağlarla çevrili, hiçbir yere insan eli değmemiş. Bugüne kadar uyuduğum en güzel yer olabilir bu ıssızboğaz.

Fotoğraf 3: Boruklu Boğazında Bivak
Fotoğraf 3: Boruklu Boğazında Bivak
Fotoğraf 4: Boruklu Boğazından Kuzeye Bakış

25 Temmuz Salı / Zirve Günü

Sabah 06.45’te uyanıp çantamı toparladıktan sonra geçide doğru yükselişe geçiyorum. Suları da yol üzerindeakan su kaynağından doldurup (sabah soğuktan dolayı az akıyor, akşama doğru artmakta) geçide çıkıyorum veufak çantanın içine teknik malzeme, bivak, su ve yiyecekleri koyduktan sonra rota dibine doğru ilerliyorum.Bacanın altlarına da bir baba yaparak saat 08.05’te tırmanışa başlıyorum. Bacada 30-40 metre civarıyükseliyorum ve bacayı kapatan büyük kayanın sağından III+’lık tırmanış ile üstüne çıkıyorum. Ardından baca dailerlemeye devam. Bacanın bir kısmında kar olduğu için sol taraftan kaçmaya çalışıyorum ama zorluk (IV) artıyor.Bir şekilde kardan kurtulup baca hattına bağlanıyor ve tırmanışa devam ediyorum. Bir süre sonra sola doğrugeçmem gereken noktaya ulaşıyorum. Sol tarafta bulunan geniş sete çıkmak için iki seçenek mevcut. Sağdandaha zor bir tırmanışla çıkış veya solda kalan güvensiz gözüken rampadan 4 metrelik bir tırmanış. Ardından hafifyükselme ile sete çıkış. Ben soldan gidip sete ulaşıyorum. Yine sola doğru giden geniş sette yaklaşık 60-70metrelik bir travers yapıyorum ve ardından yukarıya doğru giden baca sistemine ulaşıyorum. Yaklaşık 150metrelik bir tırmanış ile zirvenin 15 metre altında kalan geniş sete varıyorum. Bacada bulunduğum civardayukarıdan biraz taş dökülüyor, kaska birkaç tane vurup geçiyor ama sorun yaşamıyorum. Oradan da III+’lık birtırmanış ile zirveye saat 09.15’te ulaşıyorum. Zirvede bir süre dinlendikten sonra orada bulunan defteri alıpkarıştırmaya başlıyorum ve zirve defterinin 1983 senesinde Ömer Tüzel’ler tarafından bırakıldığını görüyorum.Defteri iyice muhafaza etmeye çalıştıktan sonra inişe geçiyorum. Kokorot’a iniş ve oradan tekrar geçide yükselipçantayı alıyor ve ardından gerisin geri iniyorum. Cebel geçidine yükselip Gürtepe çanağına iniyor ve oradanSulağankeler’e ulaşıyorum. Su teminini yapıp ufak bir çanta ile Sıyırma-Güzeller sapağına bivaklamayaçıkıyorum ve yarın da Küçükcebel-Kızılkaya traversini denemeye karar veriyorum.

Boruklu Kuzeybatı 1955 Rotası Hakkında Değerlendirme ve Notlar

  • Benim takip ettiğim hat Ömer Tüzel’in kitabında bulunan topo ile uymuyor lakin rota tanımı ile birbirine çok yakın. Bu sebepten ötürü yaptığım çıkışın varyanttan ziyade çıkılmadıysa ilk tekrar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum.
  • Rota sağlam ve zevkli. Travers kısmında geniş ve düz olan taş düşmesinden korunaklı bir bivak noktası olabilecek yer mevcut.
  • Rota bence III+,IV- zorluğundaydı. Travers kısmı ise III-.
  • Erken mevsimde girilirse bacada kar olma ihtimali yüksek, özellikle bacayı tıkayan kaya sonrasında. O yüzden Temmuz ortası ve sonrası uygun olabilir.
  • Travers geçişine iki, travers sonrasındaki bacanın sete dönüştüğü yere bir adet kaya babası oluşturdum.
Fotoğraf 5: Bivak Noktasından Su Kaynağı ve Geçit Görünümü
Fotoğraf 6: Boruklu Kuzeybatı 1955 Rotası İzlenilen Güzergah
Fotoğraf 6: Boruklu Kuzeybatı 1955 Rotası İzlenilen Güzergah
Fotoğraf 7: Rotanın Giriş Kısmı ve Diğer Baca Sistemler
Fotoğraf 7: Rotanın Giriş Kısmı ve Diğer Baca Sistemler
Fotoğraf 8: Bivak Noktasında Dinlenen Ben
Fotoğraf 8: Bivak Noktasında Dinlenen Ben
Fotoğraf 9: Kokorot Vadisinden Boruklu Güneybatı Yüzü ve Geçit
Fotoğraf 9: Kokorot Vadisinden Boruklu Güneybatı Yüzü ve Geçit

Birocak Tepe-Eğri Tepe Batı Yüzü Bacası Ve Kulvarı

Boruklu çıkışından sonra birkaç rotada daha tırmanış yaptıktan ve dinlendikten sonra 31 Temmuz günü sevgili Ali Değer Özbakır’ın ilk çıkışını yapmış olduğu Eğritepe Güneybatı sırtı rotasının çıkışını yaptıktan sonradönüşte Birocak Tepe ile Eğri Tepe arasında kalan döküntülü kısım dikkatimi çekti. Çarşak, kulvar kısmınaulaşmak için geçilmesi gereken kaya etabını görünce buradan çıkılabilir deyip yakından incelemek için dibinedoğru yaklaşmaya başladım. Rota dibine varıp sağlam baca, su oluklarını görünce biraz yükseldim ve hattınsağa doğru gidip kulvara bağlandığını anlayınca saatten dolayı geri inerek Sarımemetler’e vardım. Yarın rotayıdeneyecek şekilde planlamamı yaptıktan sonra uykuya çekildim.

1 Ağustos 2023

Güne 06.30’da uyanarak başladım ve kahvaltı yaptıktan sonra saat 07.00’da Mangırcı vadisinden Birocak Tepe ileEğri Tepe arasında bulunan baca yapısının dibine vardım ve tırmanışa başladım. Sağlam su oluğu-bacayapısında 40 metre civarı yükseldikten sonra sağa doğru 10 metrelik basit bir geçiş yapıp önümdeki bacadan da20 metre civarı yükseldikten sonra sete ulaştım. Buradan sonra kulvarın iki kısmında iki metrelik basittırmanışlar yaptıktan sonra Birocak Tepe ile Eğri Tepeyi ayıran bele ulaştım. Oradan önce Birocak Tepeyeardından da Eğri Tepeye geçerek tırmanışı tamamlamış oldum. 31 Temmuz günü çıktığım hattan vadiye inerektırmanışı tamamlamış oldum.

Birocak Tepe-Eğri Tepe Batı Yüzü Bacası ve Kulvarı Hakkında Değerlendirme ve Notlar

  • Rotanın genel zorluğu baca etabında III, geri kalan kulvar kısımlarında ise II+ civarındadır.
  • Rota Sarımemetlerden Birocak Tepe zirvesine kadar yaklaşık olarak 4-5 saat sürmekte.
  • Klasik bir hat, baca bölümünde az da olsa tırmanış zevki veren bir çıkış hattı.
  • Rota üzerine 3 adet kaya babası oluşturdum. Rotanın kulvar geçişlerinde bulunmaktalar.
Fotoğraf 10: Birocak Tepe-Eğri Tepe Batı Yüzü Bacası ve Kulvarı Rota Genel Görünümü
Fotoğraf 10: Birocak Tepe-Eğri Tepe Batı Yüzü Bacası ve Kulvarı Rota Genel Görünümü
Fotoğraf 11: Rotanın Dibinden Görünümü ve Takip Edilen Hat (Ok İşaretleri)
Fotoğraf 12: Birocak Tepeden Eğri Tepe ve Alaca Görünüm
Fotoğraf 12: Birocak Tepeden Eğri Tepe ve Alaca Görünüm

Rotalar Hakkında

Boruklu Dağı

Yer/Bölge: Aladağlar Milli Parkı / Boruklu Boğazı

Rota: Kuzeybatı Yüzü 1955 Rotası

Çıkış Tarihi: 25 Temmuz 2023

Rota Uzunluğu: Baca girişinden itibaren 300 metre civarında

Genel Zorluk: III+, IV-

Kullanılan Ekipmanlar: Kask. Olası bir iniş için yanınızda ip, iniş seti, sikkeler ve perlonbantlar bulundurunuz.

Birocak Tepe, Eğri Tepe

Yer/Bölge: Aladağlar Milli Parkı / Mangırcı Vadisi

Rota: Batı Yüzü Bacası ve Kulvarı

Çıkış Tarihi: 1 Ağustos 2023

Rota Uzunluğu: Rota tabanından 500 metre

Genel Zorluk: II+, III

Kullanılan Ekipmanlar: Kask

Yüksek kaliteli fotoğraflar ve topolar için; https://drive.google.com/drive/folders/1H1zoG7CITgu__B-ehKVRe3erUYOKRFmv


İletişim;
E-mail: cagataygodek@gmail.com


Çağatay Gödek